skip to Main Content

Dzięki projektowi Polish Challenge Fund dzieci i młodzież z ukraińskiej szkoły uczą się programować w innowacyjny sposób

Według badań, w 2020 roku 53 proc. Ukraińców skorzystało co najmniej z jednej publicznej usługi cyfrowej. Wśród 47 proc. respondentów, którzy nie korzystali z usług elektronicznych w 2020 r., prawie jedna czwarta (24 proc.) stwierdziła, że brakuje im umiejętności cyfrowych.

Cyfrowa rzeczywistość dynamicznie się rozwija, a wraz z nią zapotrzebowanie na programistów. Na rynku brakuje jednak wciąż narzędzi, które popularyzowałyby tematy związane z programowaniem i ułatwiłyby młodym ludziom stawianie pierwszych kroków w tej dziedzinie.

Chcąc spopularyzować świat kodów, zmiennych, funkcji i algorytmów, poznańska firma Expansio stworzyła aplikację mobilną CodeAll (www.codeall.fun), chatbota, który uczy programować. Jak tłumaczy Prezes Spółki, Mateusz Jarus, od dawna obserwował działania w ramach Polish Challenge Found i gdy tylko otrzymał maila o początku rekrutacji, postanowił aplikować do programu z pomysłem na rozwój CodeAll.

Dzięki projektowi,Expansio miało możliwość zaprezentowania swojego narzędzia  uczniom Liko-School w Kijowie.  Podczas warsztatów, młodzież miała okazję poznać CodeAll, porozmawiać z chatbotem i przejść pierwsze lekcje kodowania.

Liko-School to renomowana, nowoczesna szkoła w Kijowie, pełna ciekawych rozwiązań zaprojektowanych z myślą o młodych użytkownikach.

Wybraliśmy Liko-School ze względu na dużą otwartość na innowacje oraz poszukiwanie nowych możliwości wsparcia uczniów w nauce. Z drugiej strony Pan Ivan Protak, który działał jako reprezentant szkoły w tym projekcie, określił współpracę w ramach programu Polish Challenge Fund jako przełomową. Jest to pierwsza międzynarodowa inicjatywa tej placówki w ramach wsparcia uczniów w narzędziach typu STEM” – mówi Mateusz Jarus, pomysłodawca projektu CodeAll.

Wdrożenie zakończyło się warsztatami dla uczniów, w których wzięło ponad 150 młodych osób. Dodatkowo kolejne 350 uczniów zostało zaproszonych do pobrania aplikacji mobilnej i wzięcia udziału w konkursie programistycznym.

Ze względu na lockdown szkoła była w tym okresie zamknięta. CodeAll jest jednak świetnym narzędziem do nauki zdalnej w domu. Uczeń może samodzielnie przejść przez kolejne lekcje, a chatbot pełni rolę wirtualnego nauczyciela, który na bieżąco odpowiada na pytania i weryfikuje postępy ucznia.

CodeAll to chatbot do nauki programowania, który nie ogranicza się do pisania programów na telefonie lub komputerze. Pozwala tworzyć inteligentne otoczenie, np alarm domowy, czujnik cofania w samochodzie lub światło włączane na klaśnięcie. Uczniowie mogą także napisać programy, które będą łączyć się np. z Facebookiem czy Googlem, żeby wysyłać i odbierać dane. Przykładowo, po wejściu nowej osoby do klasy informacja o tym zdarzeniu wraz z godziną wejścia zapisze się w arkuszu kalkulacyjnym Google Sheets.

Jest to możliwe dzięki zaprojektowanym przez firmę bezprzewodowym czujnikom, takim jak np. czujnik odległości, natężenia światła, otwarcia drzwi, mikrofon, przycisk.

Chatbot z kolei pełni rolę wirtualnego nauczyciela. Przeprowadza ucznia krok po kroku przez kolejne zagadnienia programistyczne, od zmiennych, przez instrukcje warunkowe, pętle, funkcje, aż po klasy czy wykrywanie błędów w kodzie. Uczniowie mogą na bieżąco zadawać chatbotowi pytania.

Korzystanie z CodeAll jest bardzo proste. Wystarczy podłączyć centralkę o nazwie SmartBox do telefonu, uruchomić aplikację i rozpocząć rozmowę z chatbotem. Po zakończeniu każdej lekcji, która trwa maksymalnie kilka minut i w której uczeń ma za zadanie napisać od jednej do kilku linii kodu, program trafia do SmartBox. Ten z kolei bezprzewodowo łączy się z czujnikami i wykonuje zaprogramowane akcje.

Zakres tematyczny aplikacji zawiera kilkanaście tematów podzielonych na krótkie lekcje. Chatbot tworzy też quizy i zadania pozwalające utrwalić i wykorzystać w praktyce zdobytą wiedzę.

CodeAll jest bardzo atrakcyjny dla uczniów, bo ma wiele praktycznych zastosowań i można wykorzystać go w codziennym życiu.- mówi Ivan Protak ze szkoły Liko-School. CodeAll wyjaśnia czasami trudne do zrozumienia dla uczniów pojęcia programistyczne poprzez wykorzystanie ich w codziennym życiu.

Wdrożenie było dla nas ważnym doświadczeniem i jesteśmy bardzo wdzięczni za możliwość udziału w programie Polish Challenge Fund – mówi pomysłodawca projektu, Mateusz Jarus.

Było to nasze pierwsze wdrożenie po kilku latach rozwoju projektu. Łącznie wyprodukowaliśmy ponad 2000 elementów w zestawach CodeAll i zaangażowaliśmy kilkaset uczniów. Ze względu na skalę projektu oraz trwającą pandemię jego ukończenie wymagało od nas wiele wysiłku. Trudności w dostępie na rynku podzespołów mikroelektronicznych dotknęły w tym czasie wiele firm, także nas. Wyzwaniem była także logistyka czy chociażby praca w języku, którego nie znamy. Cieszymy się jednak, że doprowadziliśmy projekt do końca, ale jeszcze bardziej cieszymy się z tego, że projekt spotkał się z bardzo ciepłym przyjęciem przez uczniów i osoby odpowiedzialne za jego realizację w Liko-School. Po obu stronach jest chęć dalszej współpracy i wprowadzania narzędzia do kolejnych placówek.

Było to pierwsze wdrożenie CodeAll, do tego zagraniczne, a spółka Expansio ma już kolejne plany na międzynarodową rozwój, nie tylko na Ukrainie. W ostatnich latach projekt był wybierany do programów akceleracyjnych, był pokazywany na targach w różnych częściach świata i zdobył wiele nagród. Kolejnym celem było jego wdrożenie i nawiązanie współpracy z organizacją, która pomoże we wdrożeniu projektu na szerszą skalę. Projekt Polish Challenge Fund był bardzo cennym doświadczeniem dla obu stron zaangażowanych w jego realizację.

Projekt realizowany był przez Program Narodów Zjednoczonych ds. Rozwoju (UNDP) za pośrednictwem Polish Challenge Fund, przy wsparciu finansowym Ministerstwa Spraw Zagranicznych Rzeczypospolitej Polskiej.

Latest Articles

Deadline extended

We are pleased to inform you that we have good news to share. The application deadline for the Polish Challenge Fund has been extended until November 7, 2023. This extension provides interested parties with more…

Webinar Recording 26.09.2023 & 10.10.2023

The webinar recording and the presentation on how to apply to the Polish Challenge Fund available now. https://polishchallengefund.org/wp-content/uploads/2023/09/10.10.2023_Webinar_PCF-20231010_140252-Nagrywanie_spotkania-2.mp4https://polishchallengefund.org/wp-content/uploads/2023/09/Webinar_PCF_26.09.2023.mp4

Country priorities

Georgia     1.   Sustainable Growth: with focus on e.g., Green dimensions of urban development; Public infrastructure and public urban areas; Development to attract/support sustainable ecotourism and sustainable development of space and urban planning;  Support…

Discussion

Back To Top